Szpital w Bytowie otwiera Park Aktywnego Seniora

Od czerwca teren przy bytowskim szpitalu będzie kojarzyć się również z Parkiem Aktywnego Seniora. Przyszpitalna Fundacja „Zdrowie Nasze” uruchomi siłownię pod chmurką dla osób starszych i niepełnosprawnych. To pierwsze tego rodzaju miejsce w tej części regionu pomorskiego. Realizatorem projektu jest Fundacja ,,Zdrowie Nasze”, a przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego w Gdańsku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Przygotowanie tej inwestycji było dla Fundacji dużym wyzwaniem i wymagało znacznego nakładu pracy, ale uważam, że było warto, stworzyliśmy wyjątkowe miejsce adresowane do społeczności seniorów i osób niepełnosprawnych, grupy którą należy wspierać – mówi Anna Tomkowska autorka projektu, Prezes Zarządu Fundacji „Zdrowie Nasze”. Park jest ogólnodostępny, a korzystanie z jego wyposażenia jest bezpłatne – dodaje Anna Tomkowska.
- Jeśli tylko pogoda pozwoli, możemy dzięki uprzejmości Fundacji realizować na terenie Parku przypisane pacjentom programy rehabilitacyjne oraz odbywać zajęcia z zakresu terapii zajęciowej – mówi Marzena Stępień, kierownik Zakład Opiekuńczo – Leczniczego w Bytowie. - Wierzymy, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na samopoczucie osób starszych oraz przyspieszy powrót do dobrej formy.
- Mamy ogromną nadzieję, iż nowe bodźce, z którymi nasi chorzy zetkną się w przepięknym parku, będzie sprzymierzeńcem w poprawie jakości ich życia, ogromne uznanie dla Fundacji „Zdrowie Nasze” za stworzenie tego miejsca – dodaje Marzena Stępień.

Siłownie otwarte dla mieszkańców
W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się siłownie w plenerze. Są bezpłatne i dostępne przez całą dobę, bez względu na wiek i stopień sprawności fizycznej. Seniorzy coraz śmielej korzystają z tej formy aktywności. Ćwiczą w pojedynkę lub w grupie. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i pacjentów Fundacja ,,Zdrowie Nasze” zaprojektowała Park Aktywnego Seniora.

Ścieżki z poręczami, koła do ćwiczeń oraz inne atrakcje
Na terenie parku znajdą się urządzenia skonstruowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać również osoby wspomagane tradycyjną rehabilitacją. Sprzęt jest bezpieczny i przystosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Park Aktywnego Seniora oferuje wiele atrakcji, np. ścieżki z poręczami, schodami i pochylnią, ścieżki z poręczami i drabiną, koła do ćwiczeń typu „tai chi”, zestaw podwójnych i pojedynczych do ćwiczeń typu „ławka”, zestaw podwójny typu „twister”, poprzeczki do ćwiczeń z uchwytami i siedzeniem, poprzeczki do ćwiczeń z uchwytami, zestaw ćwiczeniowy typu „balans”. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Nowe trawniki i kwiaty
W nowej, zagospodarowanej przestrzeni publicznej ukojenie znajdą także osoby, które zdecydują się na inna formę relaksu, np. medytację lub czytanie książek. Z myślą o tej grupie osób Fundacja zaprojektowała nowe trawniki i nasadzenia kwiatów. Pojawią się również nowe ławki oraz zadaszenie ze stołem i wygodnymi miejscami do siedzenia.

***

Inwestycja dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego w ramach PROW na lata 2014-2020.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało na podstawie umowy o przyznanie pomocy z Zarządem Województwa Pomorskiego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Priorytetem przedsięwzięcia będzie wzmocnienie społeczności seniorów i osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie miejsca rekreacji i rehabilitacji.

Kontakt dla mediów: Ewa Czechowska, rzecznik Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: +48 690999091