Nowy ambulans w bytowskim szpitalu. Tym razem, bardzo nowoczesny i pierwszy tego typu w całym województwie.

Najnowszy Kontenerowy Ambulans jest już w posiadaniu Zespołów Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatu Bytowskiego, a tym samym do dyspozycji mieszkańców naszego Powiatu - to najnowocześniejszy model na polskim rynku.

Koszt takiego ambulansu wynosi 779.345,70 zł ale bytowski szpital mógł liczyć na dofinansowanie przekazane przez wojewodę Pomorskiego ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości 500.000,00 zł. Pozostałą kwotę 279.345,70 zł bytowski szpital stara się pozyskać dzięki wsparciu władz Powiatu i gmin oraz lokalnych przedsiębiorców.

Nowy nabytek to samochód marki Mercedes. Jest on inaczej skonstruowany niż większość karetek w Polsce. Przedział medyczny jest o wiele większy niż w zwykłej karetce. Ratownicy i lekarze mają dostęp do pacjenta z czterech stron, co jest bardzo dużym ułatwieniem w prowadzeniu czynności medycznych. Przedział zbudowany jest na bazie kontenera. Jego niewątpliwą zaletą jest to że ma wytrzymałość dwa razy większą niż rama, podwozie i kabina kierowcy. Dużym plusem takiego ambulansu jest to że kiedy już się wyeksploatuje nie trzeba będzie kupować całego przedziału medycznego, tylko wymienić podwozie. Wyposażenie nowego ambulansu jest również na światowym poziomie ponieważ wewnątrz do dyspozycji ratowników są nowoczesne nosze które wyposażone są w zasilany akumulatorem system hydrauliczny, który je podnosi i opuszcza po dotknięciu jednego przycisku. Dzięki temu systemowi ratownicy nie muszą siłą mięśni dźwigać pacjenta na noszach do góry, aby wsunąć go do karetki, tu wszystko odbywa się elektrycznie.

Przypomnijmy że aktualnie teren Powiatu Bytowskiego obsługuje 5 zespołów Ratownictwa Medycznego które znajdują się w Bytowie, Miastku i Lipnicy (2 karetki specjalistyczne i 3 podstawowe).

Zakup ambulansu wraz z noszami elektrycznymi sfinansowano z dotacji otrzymanych od:

Gminy Bytów
Gminy Lipnica
Gniny Parchowo
Gminy Studzienice
Gminy Borzytuchom
Gminy Tuchomie
Gminy Kołczygłowy
Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz firm.