Komunikat dla pacjentów w sprawie koronawirusaSzanowni Pacjenci,
uwagi na istniejące ryzyko zarażenia się koronawirusem 2019-nCoV wyjaśniamy, jak należy postępować w takim przypadku.
Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:

• temperatura ciała powyżej 38℃;
oraz
• kaszel, duszność;


powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajdziesz w linku: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic Koronawirusy mogą powodować u ludzi łagodne zachorowania górnych dróg oddechowych, podobne do przeziębienia, jak również ciężki zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. Dla osób z osłabionym układem odpornościowym, osób starszych i bardzo młodych, istnieje prawdopodobieństwo, że wirus może wywołać ciężką chorobę układu oddechowego.

Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz przez Kontakt bezpośredni. Z tego powodu w kontakcie z osobami podejrzanymi o zakażenie należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu środków ochrony osobistej jak maska i gogle oraz dezynfekcji rąk.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

_________________________________________________________________________
Pamiętajmy także o tym, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:
• temperatura ciała powyżej 38℃;
• ogólne złe samopoczucie;
• bole mięśni i stawów;
• kaszel, katar, duszność zaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Ważne informacje
Certyfikaty

Fundacja "Zdrowie Nasze"