Podsumowanie 2016 w bytowskim szpitalu: Ufa nam coraz więcej pacjentek i pacjentów

Rok 2016 był dla bytowskiego szpitala czasem kolejnych zmian i poprawy warunków leczenia dla pacjentów. Od ubiegłego roku w bytowskim szpitalu możliwy jest dostęp do szybkiej terapii onkologicznej. Diagnostyka wstępna i pogłębiona w ramach krótkiej ścieżki onkologicznej, odbywa się w Poradni Chirurgicznej i Położniczo – Ginekologicznej.

Więcej porodów i porad

Z roku na rok w naszym szpitalu rodzi sie coraz więcej dzieci. W roku 2016 przekroczyliśmy pół tysiąca, przyjmując na świat 517 maluszków. W 2013 roku było to 428 urodzeń, w 2014 – 472 a w 2015 – 495 przyjętych porodów. Przyszłe mamy nie musza się już obawiać bólów porodu, oferujemy możliwość przeprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego. Znieczulenie to jest wykonywane bezpłatnie. Ufa nam coraz większa liczba pacjentów, co widać w zwiększającej się liczbie porad udzielanych w naszych poradniach. W roku 2014 udzielono 25 234 porady, w kolejnym 2015 roku było ich o 1759 więcej, a w roku 2016 udzielono ich ponad 29,3 tys. Wyraźny wzrost obrazuje poniższa tabela:
- Rosnące zaufanie pacjentów to powód do dumy, ale też wielka odpowiedzialność – mówi Beata Ładyszkowska, prezes szpitala. – Widać, że warto było zdobyć akredytację Centrum Monitorowania Jakości, warto było inwestować w poprawę warunków dla pacjentów i zespołu naszego szpitala, warto było też budować coraz bardziej stabilny i zgrany zespół.

Nowy gabinet rehabilitacji pod opieką szpitalnej fundacji

Dzięki działającej przy bytowskim szpitalu Fundacji ,,Zdrowie nasze” pojawiła się możliwość korzystania z rehabilitacji komercyjnie, w systemie dziennym. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie dla pacjentów korzystających dotychczas z oferty obejmującej leczenie i rehabilitację w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym. Gabinet rehabilitacji oferuje kompleksowe zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. Wykwalifikowany personel wykonuje najnowsze zabiegi z zakresu rehabilitacji ortopedycznej, pourazowej, neurologicznej czy sportowej w indywidualnej pracy z pacjentem. W zakresie szerokich usług gabinetu jest porada psychologiczna. Fizjoterapeutyczna i psychoterapeutyczna forma pracy z pacjentem przyspiesza proces rekonwalescencji. Terapię prowadzi Paweł Wierzchowski, psycholog pracujący w bytowskim szpitalu. Usługi w gabinecie rehabilitacji są świadczone jako pojedyncze zabiegi jak i w formie pakietów. Do dyspozycji pacjentów jest 5 stanowisk.

Modernizacje w trosce o komfort pacjenta

W naszym szpitalu bardzo ważną inwestycją był remont Bloku operacyjnego. Jest teraz nowocześnie wyposażony, nie odbiega od najnowocześniejszych standardów. Nowy blok ma dwie sale operacyjne oraz salę wybudzeń. Pomieszczenia bloku operacyjnego wyposażone są w nowoczesne, specjalistyczne stoły operacyjne, zgodne z najnowszymi standardami w medycynie. Na wyposażeniu jest także nowy aparat do znieczulania – zastąpił wysłużone urządzenia jeszcze z poprzedniego wieku. Stanowiska do operacji oświetlają nowoczesne lampy operacyjne, mające kilka odcieni światła, co pozwala na lepszą obserwację pola operacyjnego. Na podłodze położono wykładzinę homogeniczną, co pozwala na utrzymanie jej w sterylnej czystości. Odnowiono także oddział położniczo-ginekologiczny. Przeprowadzony remont to wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej. W salach dla pacjentek są nowe kolory ścian, zamontowano także nowe umywalki, a dla niemowląt zakupiono wanienki i przewijaki.

Nowy sprzęt medyczny – nowa jakość dla pacjentów

Wśród licznych zakupów, bardzo ważnym jest nowoczesny stół operacyjny, który uzupełni wyposażenie oddziału położniczo – ginekologicznego. Jego wysoka jakość, uniwersalność i funkcjonalność zapewniają komfort codziennej pracy chirurgicznej. Szeroka gama dodatkowych akcesoriów pozwala na przeprowadzanie ogólnych i specjalistycznych operacji chirurgicznych. W całości spełnia on wymagania stawiane nowoczesnym, stołom operacyjnym. Oddział Anestezjologii i intensywnej terapii zyskał respirator kliniczno-transportowy, kardiomonitor oraz specjalny materac grzewczy, który służy do utrzymania temperatury pacjenta. Znajduje on swoje zastosowanie wówczas kiedy pacjent narażony jest na wychłodzenie. Jednym z wielu darów Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla najmłodszych pacjentów, jakie otrzymał nasz szpital we wrześniu ubiegłego roku, jest urządzenie do nieinwazyjnego wspomagania oddychania. Jest to bardzo cenny dar, który służy naszym małym pacjentom oddziału neonatologicznego. Dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Zdrowia możliwy był zakup monitorów hemodynamicznych. Taki monitor jest urządzeniem, umożliwiającym ciągłe, nieinwazyjne monitorowanie ciśnienia krwi i parametrów hemodynamicznych dla każdego skurczu serca. Lekarze na oddziale wewnętrznym mogą stosować je jako pomoc w leczeniu niewydolności serca, chorób układu krążenia, nadciśnienia, diagnozie wstrząsu kardiogennego oraz septycznego, a także przy badaniu wpływu i skuteczności leków. W 2016 roku szpital na zakupy i modernizacje przeznaczył 400 tysięcy złotych, zakupy sprzętu wyniosły 315 tysięcy a remonty – 85 tysięcy złotych. Od 2014 roku na wszystkie inwestycje wydano ponad 4,5 miliony złotych.

Nowe łóżka dla pacjentów ZOL

Zakład Opiekuńczo-leczniczy w Bytowie otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 40 nowych, specjalistycznych łóżek z szafkami i materacami przeciwodleżynowymi dla pacjentów wymagających intensywnej opieki. Każde łóżko jest wyposażone w statyczny materac przeciwodleżynowy, wysięgnik, stojak do kroplówki i wieszak urologiczny. Zmiana pozycji chorego jest regulowana elektrycznie, możliwe będzie ułożenie podopiecznego w dziesięciu różnych pozycjach. Przy każdym łóżku stoi nowa szafka z dodatkowym regulowanym blatem, szufladą wysuwaną na dwie strony i półką na obuwie. Nowe wyposażenie standardem wyraźnie odbiega od tego czym oddział dysponował do tej pory. – Otrzymany od Orkiestry sprzęt w bardzo dużym stopniu podnosi jakość życia naszych podopiecznych i zdecydowanie ułatwia pracę pielęgniarkom i opiekunkom – mówi Marzena Stępień, kierownik Zakładu Opiekuńczo-leczniczego. Placówka przeszła też remont. Zostały odmalowane wszystkie pomieszczenia, ciągi komunikacyjne, zmieniono przeznaczenie funkcjonalne kilku pomieszczeń. - Wszystkie te zmiany wpłynęły na bardziej przytulny wizerunek naszego oddziału. - dodaje M. Stępień.

Dzielimy się wiedzą

Drugą już konferencję dotyczącą opieki długoterminowej zorganizowała w ubiegłym roku Fundacja ,,Zdrowie Nasze”. Jej tematem były: ,,Trudności i wyzwania w opiece nad pacjentem przewlekle chorym”. Prócz panelu poświeconego zdrowiu psychicznemu pacjentów omówiono temat żywienia i jego znaczenie w leczeniu odleżyn. Z roku na rok zainteresowanie tematyką opieki paliatywnej jest coraz większe, dlatego Konferencja na stałe wpisała się w harmonogram wydarzeń szpitala w Bytowie.

Nasz szpital o oczko wyżej w rankingu

Nasz szpital o oczko wyżej w rankingu Szpital Powiatu Bytowskiego zajął 113 miejsce w corocznym ogólnopolskim rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ,,Bezpieczny Szpital”. To awans o jedno miejsce. - Co roku poprawiamy pozycję – mówi Beata Ładyszkowska, prezes szpitala w Bytowie. W rankingu braliśmy udział w 2007- 504 pkt. co dało nam 188 miejsce W 2014 roku uzyskaliśmy odległe 195 miejsce. W ubiegłorocznej edycji rankingu szpitali zajęliśmy miejsce 113 wśród 226 jednostek uczestniczących w rankingu. Doceniono poprawę w diagnostyce, zarządzaniu oraz jakości świadczonych usług.

O tym, co szpital oferuje pacjentom, jak się zmienia, co się w nim dzieje, informujemy na stronie internetowej www.szpital-bytow.pl oraz na Facebooku (www.com/szpitalbytow/)

Zapraszamy!

Ważne informacje
Certyfikaty

Fundacja "Zdrowie Nasze"